Niesforny aniołek czy słodki łobuziak?

Rodzicu!

Czy obserwujesz z niepokojem, jak Twój maluch w domu szaleje i nie słucha Twoich poleceń, zaś pani w przedszkolu nie może wyjść z podziwu nad tym, jak pięknie i z zaangażowaniem wykonuje każde jej polecenie?

Czy w domu walczy z bratem  i kłóci się o każdą pożyczoną rzecz, a w przedszkolu chętnie dzieli się swoimi zabawkami i jest towarzyski i koleżeński?

A może wręcz odwrotnie: zaskakują Cię komentarze wychowawczyni, która skarży się na to, że Twoje dziecko rozrabia, nie słucha, a nawet bije inne dzieci? A przecież w domu jest takie ciche, spokojne i zdyscyplinowane…

Jeżeli dziwią i martwią Cię takie różnice w zachowaniu Twojego dziecka, to spróbuj, najlepiej wraz z wychowawcą w przedszkolu poszukać przyczyn takiej sytuacji i możliwych rozwiązań.

Ø  Zorientuj się w wymaganiach przedszkola i sprawdź, czy są adekwatne dla Twojego dziecka.

Ø  Przedyskutuj je z nauczycielką, jeżeli budzą Twoje zastrzeżenia bądź wątpliwości.

Ø  Spróbujcie wspólnie ustalić system kar i nagród; bądźcie konsekwentni w ich stosowaniu.

Ø  Buduj u dziecka autorytet nauczyciela, aby stosowało się do zasad panujących w grupie przedszkolnej.

Ø  Uświadom malucha, iż pewne zachowania niosą określone konsekwencje i np. za uderzenie kolegi lub odebranie mu zabawki może spodziewać się kary, zaś za pomoc koleżance w sprzątaniu może oczekiwać pochwały.

Ø  Ucz dziecko szacunku dla innych dzieci, aby potrafiło słuchać, dzielić się i współpracować    i aby konfrontacja z nimi nie rodziła napięć i konfliktów.

Ø  Wprowadzaj w domu zasady i konsekwentnie ich przestrzegaj, np. codziennego mycia zębów, mówienia „dzień dobry” sąsiadom, sprzątania po zabawie itp.

Ø  Buduj samodzielność dziecka, aby nie bało się zmierzyć z nową sytuacją i wierzyło w swój sukces; nie wyręczaj go we wszystkim.

Ø  Buduj samoocenę dziecka, nagradzając jego kreatywność i zaangażowanie, chwal sukcesy, ucz jak dzielnie znosić porażki i raz jeszcze stawiać czoła wyzwaniu.

Ø  Twórz w domu atmosferę ufności i bezpieczeństwa, aby Twoje dziecko miało niegasnące poczucie wsparcia i wiedziało, że może liczyć na Ciebie nawet wtedy, gdy Ty jesteś            w pracy, a ono w przedszkolu.

Ø  Wspieraj proces socjalizacji, uczestnicząc w przyjęciach i spotkaniach z jego rówieśnikami

Ø  Staraj się nie obarczać dziecka „dorosłymi” problemami, rozwiązuj je bez jego udziału, aby nie musiało stawiać czoła sytuacji, która przerasta jego możliwości zrozumienia i radzenia sobie z nią.

Ø  Obserwuj pilnie swoje dziecko, abyś wiedział, jakie sytuacje wywołują jego niepokój i jaka jest jego reakcja na stres.

Ø  Podziel się tą wiedzą z wychowawczynią w przedszkolu, abyście wspólnie pracowali nad zachowaniem dziecka.

Ø  Pozwól dziecku w domu odreagować napięcia związane z pobytem w przedszkolu, wyżalić się na kolegów, opowiedzieć o problemach.

Pamiętaj, że dom to przestrzeń, w której dziecko powinno czuć się bezpiecznie       i komfortowo. To w nim bowiem odpoczywa i rośnie w siłę potrzebną do podboju świata.

Staraj się więc, aby dom był dla dziecka miejscem, do którego zawsze będzie chciało wracać!