2023/2024

Menu

Nie jest zdrowo, każdy wie ciągle w ekran gapić się !

          Kontakt dziecka ze środkami masowego przekazu rozpoczyna się juz bardzo wcześnie, bo najczęściej w drugim roku życia. Telewizja zawładnęła czasem dziecka, podporządkowując sobie inne sposoby spędzania wolnego czasu. Groźne z punktu widzenia wychowawczego są sygnały mówiące o tym, że telewizja bardzo wyraźnie ogranicza czas na rozmowy rodzinne, bezpośrednie kontakty rodziców i dzieci, wspólne spacery, wyjazdy, zajęcia hobbystyczne itp.                    

         Specjaliści informują, ze nieustanne wpatrywanie sie w ekran telewizyjny ujemnie wpływa m.in. na wzrok, układ kostny, przemianę materii, ogólny rozwój fizyczny, zmiany w sferze poznawczej, emocjonalnej i motywacyjnej osobowości dziecka.

      Obecnie telewizja wyparła książkę, prasę, nierzadko reguluje harmonogramem życia rodzinnego. Pozostawienie dziecka " sam na sam "                z telewizorem sprawia, że młody widz bombardowany jest ogromną ilością treści, najczęściej nie do niego adresowanych. Brak kontroli programów przez dorosłych powoduje, że dzieci ogladają wszystko - są świadkami zabójstw, gwałtów i innych scen przemocy, które występują nawet w kreskówkach. Dzieci uczą się głównie przez obserwację. Nie należy się zatem dziwić, że potem w życiu codziennym naśladują agresywne zachowania ekranowych idoli.

        Jednym z groźniejszych rezultatów nadmiernego ogladania telewizji jest agresja. Dziecko traci wrażliwość na cierpienie i obojętnieje na zło. Innymi negatywnymi efektami są: nerwowość, lęki i koszmary nocne. Dzieci, których jedyną rozrywką jest telewizja, mają gorsze wyniki w nauce, ponieważ telewizja nie wymaga tyle uwagi i koncentracji, co czytanie książek, nie zmusza do samodzielnego myślenia. Mali " telemaniacy " są mało kreatywni, mają kłopoty z formułowaniem wypowiedzi, gorzej zapamiętują. Rodzice powinni wiedzieć, ze tylko programy specjalnie przygotowane dla dzieci przynoszą efekty poznawcze i wychowacze, podsuwają tematy propozycje zabaw. Inspirują i motywują dzieci do poznawania i przeżywania przyrody, zwracając uwagę na potrzebę jej obserwacji i ochrony. Ponadto potrzebny jest jasny, konsekwentnie przestrzegany system wychowaczy, określający czas i sposób korzystania z telewizji.

 

Dlatego drogi Rodzicu pamiętaj !

- dziecko może oglądać tylko programy przeznaczone dla jego grupy wiekowej

- wybieraj te programy, z których dziecko będzie miało pożytek

- staraj się oglądać program razem z dzieckiem i wspólnie omawiać obejrzaną bajkę czy film

- planuj z dzieckiem, jakie programy będziecie ogladać w ciągu całego tygodnia

- jeśli zauważysz, ze dziecko boi się lub jest pobudzone podczas oglądania programu- wyłącz telewizor

- zaproponuj inną rozrywkę, niż ogladanie telewizji, np: wspólną grę, spacer

- daj dziecku przykład - dziel się z nim swoimi pasjami, pokazuj mu inny świat niż wirtualny ( np. czytanie książek, uprawianie sportów, zwiedzanie)

- nie traktuj telewizji jako zastępczego wychowawcy czy opiekunki do dziecka !

Przypominamy ! Maksymalny czas ogladania telewizji przedszkolaka wynosi 30 min, zaś dla ucznia 45 min dziennie. Znacznie cenniejsza jest wspólna rozmowa, przytulenie, zabawa - po prostu"bycie z dzieckiem". To zaspokaja najważniejsze dla prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym potrzeby psychiczne: miłości, bezpieczeństwa, bliskości.

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie nr 2 w Łukowie
    Ul.Piłsudskiego 18
  • 25 798 21 15

Galeria zdjęć